Müşteri Memnuniyeti Politikamız

musterimemnuniyeti

Mimoza Danışmanlık olarak; “Her talep ve şikâyet bir fırsattır” felsefesiyle müşteri memnuniyetimizi arttırmayı ve müşteri talep, şikâyet ve geri bildirimlerini etkin bir şekilde yönetmeyi amaçlarız.

Mimoza Danışmanlık; gorusleriniz[at]mimozadan.com adresine iletilen tüm müşteri talep ve şikâyetlerini, müşteri odaklı bakış açısı ile adil ve tarafsız olarak ele alır. Müşterilerimize; zamanında, kişisel bilgileri gizli tutarak, açık ve net bilgiler sunulur. Taleplerin karşılanması ve şikâyetlerin memnuniyete dönüşmesi için özen gösteririz.

Bunun için Mimoza Danışmanlık olarak;

  • En üst seviyede müşteri memnuniyeti ve bağlılığı sağlamak amacıyla tüm Mimoza çalışanlarının müşteri odaklı iş yapış şekli benimsemelerini sağlarız.
  • Müşterilerimizin ilk tercihi olmak hedefinden yola çıkarak, müşterilerimizi dikkatle dinleyerek, aldığımız talep, şikâyet ve geri bildirimleri müşteri memnuniyetine dönüştürmek için çalışırız.
  • Müşteri geri bildirimleri sayesinde tespit ettiğimiz gelişim alanlarının, sistematik bir metodoloji ile iyileştirilmesini ve geliştirilmesini sağlarız.

Müşteri memnuniyeti sağlamanın temel koşulunun; çalışanlarımızın yaklaşımları, bilinç ve bilgi düzeyleri ile yakından ilişkili olduğunu bilerek, tüm çalışanlarımızın bu sürece dâhil olmasını sağlarız.

memnuniyetic